Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recurent
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recurent

intr un recurs partea vatamata care a fost parte civila in fond are calitate de recurent

inculpatii au calitatea de recurenti

spitalul care pe fond a fost parte civila are calitatea de intimat

ce inseamna pt. inculpat acest lucru?
Buna ziua !
Recurent este persoana care a introdus recurs in cauza. In situatia data atat partea vatamata cat si inculpatii au atacat cu recurs solutia data in intanta de fond sau apel.
Spitalul este persoana juridica impotriva careia s- a introdus recursul( intimat).
Se pare ca in respectiva cauza se solicita suportarea cheltuielilor de spitalizare de catre respectiva institutie sanitara.
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
va multumesc pt. raspuns.

pe citatia mea scrie recurent-inculpat in recurs cu spitalul si altii pt. lovire si alte violente.

avocata mea a facut recurs contra cheltuielilor de spitalizare???

eu credeam ca a facut recurs contra sentintei care nu mi este favorabila
in recurs sunt citate toate partile care au participat la judecata in prima instanta. toate persoanele care au formulat recurs sunt numite recurenti, iar celelalte persoane-intimati. asta inseamna ca spitalul nu a formulat recurs. dar nu inseamna in mod automat ca recursul formulat de dvs. se refera doar la cheltuielile de judecata, ci el poate viza intreaga sentinta
va multumesc.

am inteles

eu ma asteptam ca pe citatia mea sa scrie numele partii vatamate

inca o intrebare daca nu va suparati

din experienta dvs. de regula la recurs sunt sanse sa mi micsoreze pedeapsa sau chiar sa o mareasca?

mai exact pt. loviri si alte violente am luat 3 luni cu suspendare si 3000 daune morale si 300 daune materiale

cheltuieli spital 300.

in conditiile in care practic sunt nevinovat dar partea vatamata avand martori mincinosi a avut castig de cauza.

desi am adus martori care au contrazis declaratiile martorilor lui instanta nu a tinut cont de ei

ba chiar, cand am vrut sa mai aduc 2 martori instanta a spus ca nu este nevoie pentru ca cei adusi pana in acel moment sunt suficienti.
daca ati formulat recurs atat dvs. ca inculpat cat si partea vatamata, instanta de recus poate modifica sentinta atat in favoarea dvs. cat si in defavoarea dvs. puteti aduce la cunostinta instantei de recurs faptul ca dvs. ati solicitat audierea unor martori in aparare, insa aceasta cerere a fost respinsa de instanta de fond, aducandu-se atingere astfel dreptului dvs. la aparare si puteti solicita trimiterea dosarului spre rejudecare.
de asemenea, puteti formula plangere pt infractiunea de marturie mincinoasa impotriva celor care au declarat fapte neadevarate