avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... diurna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

diurna

Buna ziua! as dori sa stiu care este perioada penrtru care pot cere diurna in explemplul urmator. mentionez ca deplasarea a fost in interiorul tarii si nu am dormit la domiciliu. de asemeni mi s-a cerut sa fac un singur ordin de deplasare pentru toata perioada de deplsare. situatia este urmatoarea plecare din x in 23.06.2010 la ora 09:00; am inoptat la un hotel din y oras si am revenit in orasul x in data de 24.06.2010 ora 20:45 (conform foii de parcurs - la care mi s-a cerut corectitudine si asa am facut..nu era greu sa trec un timp da deplasare mai mare...dar am vrut sa fiu corect). va rog frumos la cate zile de diurna sunt indreptatit .. va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:49, 7 Iulie 2010
pai prin "zi calendaristica" eu inteleg timpul curs de la ora 00:00 si pana la ora 24:00 ..... ideea din aceasta fraza nu mi se pare clara ...se cam bat in cap...zile calendaristice cu ora de plecare. e ca si cum as spune ca la ora 02:00 sunt de fapt tot in ziua anterioara nu???? cand eu stiu ca dupa calendar si ora ...la ora 00:00 se schimba ziua... ..in fine... ziua calendaristica e una si ziua de delegare e alta ....pot spune "ca nr zilelor de delegare incept sa curga de la data si ora plecarii, ziua de delegare fiind de 24 de ore" cred ca ar fi fost mai corecta aceasta formulare...sau aproximativ aceasta....esential e idea despre ce am vrut sa zic... cred ca au venit turcii si ne-au facut aceasta lege :)
Ultima modificare: Miercuri, 7 Iulie 2010
catalin.todirica, utilizator
catalin.todirica a scris:

pai prin "zi calendaristica" eu inteleg timpul curs de la ora 00:00 si pana la ora 24:00 ..... ideea din aceasta fraza nu mi se pare clara ...se cam bat in cap...zile calendaristice cu ora de plecare. e ca si cum as spune ca la ora 02:00 sunt de fapt tot in ziua anterioara nu???? cand eu stiu ca dupa calendar si ora ...la ora 00:00 se schimba ziua... ..in fine... ziua calendaristica e una si ziua de delegare e alta ....pot spune "ca nr zilelor de delegare incept sa curga de la data si ora plecarii, ziua de delegare fiind de 24 de ore" cred ca ar fi fost mai corecta aceasta formulare...sau aproximativ aceasta....esential e idea despre ce am vrut sa zic... cred ca au venit turcii si ne-au facut aceasta lege :)


Trebuie sa ne conforman , intrucat unde-i lege nu-i tocmeala ....:(
Legea precizeaza clar cum se calculeaza zilele de delegare .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre diurna catalin.todirica catalin.todirica Buna ziua! as dori sa stiu care este perioada penrtru care pot cere diurna in explemplul urmator. mentionez ca deplasarea a fost in interiorul tarii si nu am ... (vezi toată discuția)
Diurna Cumpanasoiu Cumpanasoiu Daca am plecat in delegatie luni la ora 6 iar la ora 14.30 am inceput lucrul fiind schimbul 2 pe aceasta zi am dreptul la diurna? Mentionez cu sunt detasata in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am fost plecat in delegatie 4 zile . angajatorul mi-a ... moov15 moov15 buna ziua, Am fost plecat in delegatie 4 zile . Angajatorul mi-a asigurat transportul, cazarea si masa (md, pranz , cina). Am beneficiat de diurna pentru ... (vezi toată discuția)