Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... ref.plata CASS
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

ref.plata CASS

daca am calitatea de angajat la o firma unde se vireaza toate datoriile bugetare dupa salariul meu, dar am si PFA trebuie sa platesc CASS la Casa de Asigurari Sociale?
Va multumesc!
OUG nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre PFA, intreprinderile individuale si familiale

Art. 18. - PFA este asigurata in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale si are dreptul de a fi asigurata in sistemul asigurarilor sociale de sanatate si al asigurarilor pentru somaj, in conditiile prevazute de lege.

1. Contribuabilii care realizeaza venituri din activitati independente au obligatia virarii contributiei in procent de 5.5% din venitul net anual la bugetul FNUASS. Plata se face fractionat, trimestrial, pana la data de 15 a ultimei luni din fiecare trimestru. În cazul neachitarii în termen a contributiilor datorate fondului, casa de asigurari procedeaza la aplicarea penalitatilor de întârziere si a masurilor de executare silita pentru încasarea sumelor datorate.

2. Obligatia de declarare. Persoanele fizice care realizeaza venituri din activitati independente au obligatia sa depuna la casa de asigurari de sanatate, pentru care au optat, declaratiile privind obligatiile ce le revin fata de bugetul FNUASS.

3. Modelul declaratiei il puteti downloada la urmatoarea adresa: [ link extern ]

4. Termenul de depunere:

Persoanele fizice care realizeaza venituri din activitati independente sunt obligate sa depuna declaratii privind obligatiile de plata catre bugetul FNUASS anual, pana la primul termen de plata -15 aprilie a fiecarui an, intrucat plata se face trimestrial.

5. Plati:

-direct la casieriile CASMB, in functie de sectorul de domiciliu al platitorului:
-pentru sectoarele 1, 2, 3 si 4 la sediul Mosilor
-pentru sectoarele 5 si 6 la sediul Gorjului
-prin virament bancar (vezi modalitatea de completare a OP-ului aici: [ link extern ] )

A se vedea adresele sediilor aici: [ link extern ]

Pentru detalii suplimentare va stau la dispozitie.

Cu stima,

Luisa Mitroi

Luisa Mitroi legalista.ro, Consilier juridic
Va multumesc!

in cazul in care un PFA este asigurat la un fond de pensii si sanatate privat (ex. ING , OMNIASIG , GENERALII....) mai este obligat sa contribuie si la cel de STAT ? deoarece nu toti romanii mai au incredere in pensia de la stat in ziua de azi si contribuie catre fonduri private care dupa parerea mea reprezinta viitorul.... anexez la aceasta intrebare si urmatorul paragraf pe care nu reusesc sa-l inteleg " Persoanelor asigurate in alte sisteme, neintegrate sistemului public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale nu le sunt aplicabile prevederile art. III din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.58/2010. " #-o Multumesc !

coc cristian, utilizator
coc cristian a scris:

in cazul in care un PFA este asigurat la un fond de pensii si sanatate privat (ex. ING , OMNIASIG , GENERALII....) mai este obligat sa contribuie si la cel de STAT ? deoarece nu toti romanii mai au incredere in pensia de la stat in ziua de azi si contribuie catre fonduri private care dupa parerea mea reprezinta viitorul.... anexez la aceasta intrebare si urmatorul paragraf pe care nu reusesc sa-l inteleg " Persoanelor asigurate in alte sisteme, neintegrate sistemului public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale nu le sunt aplicabile prevederile art. III din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.58/2010. " #-o Multumesc !

Si eu sunt interesat de un raspuns. Va multumesc.
vvvv, utilizator