Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... proces verbal circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

proces verbal circulatie

Salutari tuturor. Supun atentiei dvs. o situatie care sper sa nu fie atat de complicata ,pe cat o presupun eu, si anume:sunt in perioada de contestare in instanta a unui PV prin care se ridicase dreptul de a conduce, moment in care datorita unei depasiri a dungii continue ,iar am primit un PV care ridica dreptul de circulatie ( PV care evident il voi contesta), dar intrebarea este daca pierd ambele procese ce si cum se poate intampla?? si nu s-ar putea sa execut ambele suspendari in acelasi timp?? Sau se cumuleaza?? Astept cu drag sfaturi. Cu stima
Presupun ca in cazul primului proces verbal de contraventie vi s-a restituit permisul de conducere in urma contestarii acestuia.
Fiind doua contraventii distincte se trateaza separat. In cazul in care pierdeti ambele procese (ceea ce nu va doresc) sanctiunile nu se cumuleaza.
Cititi , va rog, art. 214 din HG. 1391 si veti intelege perfect.
sebistaicu a scris:

Cititi , va rog, art. 214 din HG. 1391 si veti intelege perfect.

In mod special alin. (2) din acest articol din HG 1391