Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare titlu proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare titlu proprietate

Ce sanse de succes poate avea o actiune avand ca obiect anularea titlului de proprietate care s-a emis fara a exista documente care sa ateste proprietatea asupra acelui teren si nu s-au intocmit nici procese verbale de vecinatate?

Este corect sa se elibereze un titlu de proprietate doar pe un singur nume, atunci cand exista si un al doilea mostenitor?
Daca al doilea mostenitor nu a facut cerere de reconstituire atunci titlul se elibereaza celui care a facut acest lucuru. Ca sa promovati o actiune de anulare a TP trebuie sa justificati un inte4res nu numai ceea ce ati aratat, adica ca prin emiterea titlului vi se inclaca un drept.
Prin acest titlu de proprietate, respectivul si-a "tras" o suprafata din terenul meu. Multumesc pentru raspuns.