Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vreau sa interzic unei persoane accesul in casa in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vreau sa interzic unei persoane accesul in casa in care eu sunt proprietar!

ce trebuie sa fac ca sa obtin un ordin judecatoresc pentru a interzice unei persoane accesul in casa mea. unde trebuie sa merg?cat ma costa? etc...
La judecatorie, in principiu... sau la politie...
Depinde ce calitate are persoana respectiva (in raport cu dv) si in ce sens doriti sa ii interziceti accesul...
Locuieste acolo sau... vine in "vizita"...?
daca persoana are domiciliul in casa dvs, va trebui sa-l chemati in judecata, pt evacuare
pai are buletinul pe adresa aceea si este tatal meu si da locuieste inca in casa dar vrem sa il scoatem din casa si nu vrea sa plece.casa e pe numele meu,si toti suntem de acord sa plece(familia) nu vrem sa mai stea cu noi..dar nu se da plecat,cum fac sa ii interzic sa mai intre in casa?
il chemati in judecata pt evacuare
Din cite stiu eu ( din auzite )trebuie sa aveti motive intemeiate si martori care sa sustina acuzele dvs.In afara de asta este si de durata ( pe cale legala =singura modalitate).Consultati mai bine un avocat.El stie cel mai bine ce aveti de facut.