Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... taxe PFA/uzura KM
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

taxe PFA/uzura KM

buna ziua,

sunt in prezent in discutii cu o firma din Germania pentru a incheia un contract prin care sa ii reprezint.
Voi deveni PFA si am inteles ca taxele vor fi de 16% impozit la venit net cat si aprox. 16.5% taxe CASS, CAS, Pensii.
Din cunostintele mele aceste taxe sunt la venitul net...deci cheltuieli multe inseamna taxe mai mici ?

Eu doresc sa fac un contract comodat intre mine si PFA-ul meu. Voi primi o suma fixa pentru fiecare KM parcurs in interes de servici. Intrebare: acest venit cu ce taxe va fi impozitat? doar impozit pe profit net 16% sau se considera venit si se taxeaza si cu CASS,CAS,Pensii ?

Multumesc anticipat
Din cunostintele mele aceste taxe sunt la venitul net...deci cheltuieli multe inseamna taxe mai mici ?

Da, impozitul de 16% se calculeaza la venitul net.
De asemenea, se deduc si sumele virate la la sanatate si la pensii.
In ceea ce priveste autoturismul, in baza comodatului se pot deduce majoritatea cheltuielilor insa bonurile de benzina/motorina se pot deduce numai in anumite conditii [ link extern ]
Interesant de vazut si: [ link extern ]
L.C.
Multumesc pentru raspuns,

si venitul net care ramane de la uzura (dupa ce scad toate cheltuielile deductibile) se va impozita doar cu 16%, sau e privit ca venit general si se impoziteaza si pentru CAS, CASS, etc ?