Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CALCUL CONCEDIU
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CALCUL CONCEDIU

Doresc sa stiu cum se calculeaza concediul medical si concediul de odihna la un salariu minim pe economie
Pentru concediul medical se face o medie zilnica luand in calcul veniturile pe ultimele 6 luni (se aduna veniturile si suma rezultata se imparte la nr total de zile lucraroare din toate cele 6 luni), aceasta medie zilnica se inmulteste cu nr de zile de CM, apoi cu procentul de boala. Din suma rezultata , zilele lucratoare din primele 5 calendaristice se suporta de angajator iar restul din fass.
Pentru Concediu de odihna se face aceeasi medie zilnica, dar pe ultimele 3 luni, (luandu-se in calcul salariul de incadrare , plus sporurile ce intra in baza de calcul al CO),dupa care se inmulteste cu numarul de zile de CO de care beneficiaza angajatul in luna respectiva.