Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale raspunde societatea????
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

raspunde societatea????

Un sofer al societatii noastre care transporta marfa catre clientii nostrii a accidentat grav o masina. Atat masina noastra cat si masina implicata sunt grav avariate. Accidentul a avut loc dimineata, in timpul programului de lucru. Intrebarea este daca raspune prepusul pentru comitent. Ce se intampla cu societatea in cazul asta??
raspunderea comitentului pentru prepus exista si este reglementata de codul civil. in functie de vinovatia soferului angajat al societatii dv. se poate stabili o asemenea raspundere. asteptati finalizarea cercetarii penale si, numai dupa aceea, se poate lua in calcul eventualele daune ce trebuiesc achitate partilor vatamate.
O sa fiti mai mult ca sigur chemati in garantie ca persoana responsabila civilmente, dar o sa va slaveze asigurarea daca o aveti.
Comitentul va fi tras la raspundere pentru fapta prepusului daca sunt indeplinite anumite conditii si anume:
generale :
- existenta unui prejudiciu,
- existenta unei fapte ilicite
- existenta unui raport de cauzalitate
- existenta vinovatiei.
speciale :
existenta raportului de prepusenie
prepusul sa fi savarsit fapta in functiile ce i-au fost incredintate.
Comitentul poate avea apoi dreptul la o actiune in regres , pentru a recupera prejudiciul de la prepus.........

~ Conținut șters la cerere ~