Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

masa succesorala

Mama a murit acum 3 ani ,iar tata vrea sa deschida succesiune dupa mama. Noi suntem 4 frati iar 2 din frati sunt in strainatate IAR O SORA TREBUIE SA PLECE PESTE CATEVA ZILE SI EA IN STRAINATATE.Momentan nu avem posibilitatea sa fim toti in tara pt. masa succesorala iar tata vrea sa deschida succesiunea .
INTREBARE.
-CUM AM PUTEA PROCEDA CHIAR DACA FRATII NU SUNT PREZENTI??
fratii Dvs. sa faca fiecare o procura pt Dvs. sau tatal Dvs. prin care sa ii reprezentati la dezbaterea mostenirii. sora sa faca procura inainte sa plece din tara iar fratii la ambasada/consulat sau un notar + apostila
mergeti la un notar apropiat de localitate ultimului domiciliu al mamei si va va informa
fratii care nu sunt prezenti pot da procuri pt a fi reprezentati.
oricum la deschiderea procedurii succesorale nu este nevoie de toti mostenitorii.
la elliberarea CM-ului trebuie sa fie prezenti.