Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata femei

doresc sa stiu daca pot sa ma pensionez anticipat.data nasterii 07.09.1952
vechime 38 ani si 6 luni
1. Conform Legii 19/2000 puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu oiembrie 2011, respectiv la implinirea varstei de 59 ani si 2 luni;
- pensie anticipata incepand cu noiembrie 2006, respectiv la implinirea varstei de 54 ani si 2 luni.
2. Incepand cu data de 3 iulie 2010 au fost suspendate pensiile anticipate si anticipate partiale,pana la 31.12.2010.
3. Din 2006 si pana acum o saptamana aveati tot timpul sa depuneti dosarul pentru pensie anticipata partiala (!?).
4. Acum asteptati sa vedem ce se intampla incepand cu data de 01.01.2011.