Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata femeie 58 ani
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata femeie 58 ani

sunt nascuta pe 18.08.1952 ,lucrez din aprilie 1978,am studii superioare,si as dori sa ma pensionez anticipat ..se mai pot depune dosare si cam cat ar fi penalizarea ?
Anticipat nu se mai poate,sa vedem dupa 01.01.2011.Pensie pt. limita de varsta in octombrie 2011.
1. Conform Legii 19/2000 puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu octombrie 2011, respectiv la implinirea varstei de 59 ani si 2 luni;
- pensie anticipata partiala incepand cu Octombrie 2006, respectiv la implinirea varstei de 54 ani si 2 luni.
2. Conform Legii 118/2010 au fost sistate pensionarile anticipate si anticipate partiale, pana la 31.12.2010. Era bine daca depuneati dosarul de pensie pana la 3 iulie 2010, cand a intrat in vigoare Legea 118/2010.
3. In 2011 o sa apara noua lege a pensiilor si vom vedea ce zice ea.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane