Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie la cerere
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie la cerere

am 57 ani, si o vechime in munca de 37 ani in administratie publica . care este cea mai apropiata data pentru a putea iesi la pensie chiar si anticipata . va multumesc
Daca v-ati nascut in 1953 spuneti si in ce luna pentru ca este important pentru stabilirea varstei standard de pensionare.
sunt nascuta pe 30 august 1953, am 37 ani vechime in munca in administratie publica, si va rog sa-mi spuneti cand pot iesi la pensie chiar si anticipat. va multumesc!
1. Conform Legii 19/2000 puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu februarie 2013, respectiv la implinirea varstei de 59 ani si 6 luni;
- pensie anticipata partiala incepand cu februarie 2008, respectiv la implinirea varstei de 54 ani si 6 luni.
2. Conform Legii 118/2010, in perioada 03.07-31.12.2010 s-au suspendat pensiile anticipate si anticipate partiale. Trebuie sa depuneti dosarul pentru pensie anticipata partiala inainte de aparitia Legii 118/2010.
3. Poate veti putea depune dosarul dupa 01.01.2011.