Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot sa ies la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot sa ies la pensie?

nascuta la 18.02.1953 am 34 de ani cotizare si doi copiii
1. Conform Legii 19/2000, puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu iunie 2012, respectiv la implinirea varstei de 59 ani si 4 luni;
- pensie anticipata partiala incepand cu Iunie 2007, respectiv la implinirea varstei de 54 ani si 4 luni.
2. Legea 19/2000 prevede ca femeile care au realizat stagiul complet de cotizare si care au nascut cel putin 3 copii si i-au crescut pana la varsta de 10 ani beneficiaza de reducerea varstei standard de pensionare dupa cum urmeaza :
- cu un an - pentru 3 copii ;
- cu doi ani - pentru 4 sau mai multi copii.
3. Legea 118/2010 nu mai permite inscrierea la pensie anticipata si anticipata partiala pana la 31.12.2010.
4. De la 01.01.2011 va fi in vigoare o noua lege a pensiilor asa ca reveniti dupa ce aceasta se va publica in M.O.