Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu

As avea doua intrebari referitoare la acelasi subiect:
1. In cazul in care nasterea are loc spre ex. in 14 martie 2011 care luni sunt luate in considerare pentru calculul veniturilor din ultimele 12 luni? Din martie 2010 sau februarie2010 pana in 2011?
2. Cei doi ani de CIC se calculeaza pana la data la care copilul implineste 2ani sau se calculeaza 2ani de la data intrarii efective in CIC? Daca zilele de concediu prenatal se iau dupa data nasterii si intratrea in CIC se face doar undeva in luna mai, esti obligat a te prezenta la serviciu in 14 martie 2013 sau doar in mai 2013?
Buna ziua !
1. martie 2010
2. CIC se acorda pana la data implinirii varstei de 2 ani de catre copil .
Activitatea la angajator se reia a doua zi dupa ce copilul implineste 2 ani(adica pe 15 martie).
Inca o intrebare:
Pentru anul 2011 am dreptul la concediu de odihna si cat concediu in conditiile in care pe durata unui an calendaristic pot beneficia de 21 zile concediu odihna??
Multumesc.
mela2008 a scris:

Inca o intrebare:
Pentru anul 2011 am dreptul la concediu de odihna si cat concediu in conditiile in care pe durata unui an calendaristic pot beneficia de 21 zile concediu odihna??
Multumesc.

Da, aveti dreptul la concediu de odihna pentru anul 2011 ... perioada care se ia in calcul este 15.03 - 31.12.2011....adica, aveti dreptul la 17 zile de CO daca lucrati pana la data de 31.dec.
Buna ziua !
Cu tot respectul pt colegul freelis (probabil nu a citit atent postul respectiv) ... dar concediul aferent anului 2011 se calculeaza raportat la perioada de activitate (timpul lucrat ) in cursul anului 2011 , ori daca nasterea are loc pe 15.03.2011 .......