Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... contributie cass
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

contributie cass

Pe numele meu , Craciun Alexandra cu domiciliu in localitaea Suceava, str. Amurgului , nr. 1, bl. 31, sc. A, ap. 12, CNP 2870121330216 au fost emise decizile de impunere aferente anilor 2007, 2008, 2009.
In deciziile de impunere este trecut "Calitatea juridica: persoana fizica autorizata"
"Documentul care a stat la baza calculului obligatiei de plata: Venituri din cedare folosintei bunurilor"

Decizia are la baza art. 35 din Ordinul 617 /2007 al CNAS, care face referire la art 215 alin. (3) din Legea 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii

Mentionez ca nu sunt persoană care exercită profesii liberare şi nici persoană autorizată, potrivit legi, să desfăşor activităţi independente. Ca urmare a celor menţionate mai sus, pot fi incadrat la prevederile art. 35 din Ordinul 617 /2007 al CNAS (alin 3, art. 215, din Legea 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţi)?

Deasemeni in perioada ianuarie.2007 - iulie 2009 am fost studenta a Universitatii "Stefan Cel Mare" Suceava, apoi fiind inscrisa la masterat.
E corect sa nu mi se aplici nici art 257, alin. 2, lit f din legea 95 /2006 deoarece beneficiez de prevederile ART. 213 –legea 95 /2006
(1) Urmatoarele categorii de persoane beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei:
a) toti copiii pana la varsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pana la varsta de 26 de ani, daca sunt elevi, inclusiv absolventii de liceu, pana la inceperea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenti si daca nu realizeaza venituri din munca;”

Despre art. 257 nu se specifica in decizia de impunere.

Mutumesc
datorezi cass,esti asimilata persoanelor care realizeaza venituri din activitati independente,probabil ca ai mai mult de 4 proprietati inchiriate,daca nu e asa mergi la directia finantelor de care apartii si lamureste situatia cu inspectorul fiscal