Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Contributie CASS
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Contributie CASS

Mama mea are actiuni dobandite in cadrul Programului de privatizare in masa.
Este pensionara si intre anii 2003-01.07.2006 a fost si angajata.
A primit dividende pe trei ani in valoare de 166.80 RON.
In iulie 2010 i-a venit o decizie de impunere referitoare la obligatiile de plata la fondul asigurarilor sociale de sanatate:
pe 2006 contributie 151 RON si majorari de intarziere 186 RON
pe 2007 contributie 304 RON si majorari de intarziere 263 RON
pe 2008 contributie 184 RON si majorari de intarziere 91 RON
in total 1179 RON.
Este corect sa plateasca aceste sume la CASS in conditiile in care ea a primit cate 50 RON pe an dividende ?
caraman_gabi, utilizator
www.avocatnet.ro/content/for...

link util

eu nu am calculat cass la dividende

alte pareri ?

multumesc

mc

ContSters109653, utilizator
CASS la dividende cica s-ar plati de catre mama nu se opresc si vireaza de catre societate.

Nu stie chiar nimeni ?
caraman_gabi, utilizator
Casa de Sanatate:)cereti nr Lege, articol...norma.Si eu astept raspuns!
Multumim.
ContSters109653, utilizator
In decizia de impunere trimisa face referire la: "in temeiul art. 209, alin. 2, art. 215, art. 256-258, art. 288, alin.5 din Legea nr. 95/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, a ord. 617/2007 cu modificarile si completarile ulterioare si in baza veniturilor realizare de dvs. in perioada amintita conform datelor furnizate de ANAF, s-a stabilit contributia .....
In conformitate cu prevederile art. 35 alin. 1 din ord. 617/2007 cu modificarile si completarile ulterioare, respectiv art. 110, art. 141 alin.1 si alin. 2 din OG 92/2003 prezentul inscris are titlu de creanta ...
In conformitate cu art. 361 alin. 1 din legea 95/2006 pt perioada de intarziere se aplica majorari .....
In decaratia de pe site-ul CASMB se afla formularul:

DECLARAŢIE*
Privind obligaţiile de constituire şi plata la Fondul Naţional Unic de Asigurări Sociale de Sănătate datorate de alte persoane decât cele care desfăşoară activitate în baza unui contract individual de muncă

care la litera E prevede:

E. Contribuţia persoanelor care realizează venituri astfel:

1. |_| Venituri din cedarea folosinţei bunurilor
2. |_| Venituri din dividende
3. |_| Venituri din dobânzi
4. |_| Venituri din drepturi de proprietate intelectuală
5. |_| Alte venituri conform art. 257 alin. (2) lit. f)din Legea nr.95/2006
6. |_| Venituri din contracte de administrare sau management
7. |_| Asociatul unic cu asigurare la CJPAS (la nivelul valorii înscrise în
declaraţia de asigurări sociale),

dar in Legea 95/2006 la art.257, se prevede ca se plateste cass pentru veniturile din dividende, numai daca nu ai si venituri de natura:
- salariala sau asimilate salariilor;
- din activitati independente;
- din agricultura;
- indemnizatii de somaj;
- din pensii care depasesc limita impozitului pe venit.

Se pare ca pensia mamei dvs. nu a depasit limita impozitului pe venit si de aici si impozitarea cu cass a veniturilor dansei din dividende ! Ar trebui sa verificati.

Referitor la anul 2006 , de la 01 ianuarie pana la 01 iulie, mama dvs. fiind angajata nu ar mai trebui sa plateasca cass la dividende.

Daca valoarea dividendului incasat a fost de 50 de lei, atunci sumele (cass) nu sunt determinate corect, ar fi trebuit sa fie aplicata cota de cass la valoarea dividendului incasat (la cei 50 lei) in marime de 6,5% pana in 2008 si 5,5% din 2008.

SFATUL MEU este sa contestati decizia de impunere, aveti 30 de zile de la data comunicarii.