Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Loc de munca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Loc de munca

Se poate de la 14 ani sa lucrezi si sa iti faca un contract de( prestari servici)sa platesti 16% acuma nu stiu cit dupa schimbarea asta?.Va multumesc.:D
Capacitatea deplina a persoanei fizice care se incadreaza in munca se dobandeste la implinirea varstei de 16 ani . Prin exceptie pt anumite ocupatii capacitatea deplina de a incheia un contract de munca se dobandeste numai la varsta de 18 ani ( gestionari ), 20 ani ( domeniul silvic ). Varsta minima de incadrare in munca este de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali.
Codul muncii:
Art.13 (2) Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinireavârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.