Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de donatie

Buna seara. As dori sa cumpar un teren, vanzatorul are act de donatie si este fiul celor care au act de v.c. Ce acte mai trebuie sa-i cer sau ce trebuie sa fac ca sa nu am probleme mai tarziu? sa le cer parintilor declaratii pentru ca am auzit ca actul de donatie este atacabil deci si actul de v.c. pe care il fac nu mai este valabil.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu exista nici o declaratie de acest fel.
Donatorii ( parintii vanzatorului) mai au alti copii?
Nu mai au alti copii, dar poate mai fac sau infiaza nu se stie niciodata.
Daca mai fac sau infiaza nu sunteti in siguranta. Iar daca ii puneti sa jure ca nu mai fac si nu infiaza nu se pune:)

Din pacate donatia e atacabila. Ideea e ca daca se revoca donatia, vanzatorul trebuie sa va despagubeasca cu pretul pe care l-ati platit. Practic nu riscati prea mult.