Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... In cat timp se elibereaza diploma de bacalaureat?
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

In cat timp se elibereaza diploma de bacalaureat?

Buna ziua,

In cat timp ar trebui in mod normal sa se elibereze o diploma de bac (2010), mai ales avand in vedere ca sunt doar 6 absolventi la liceul respectiv B-) .Din cate stiu eu, sau de fapt de acum 8 ani de cand am dat eu bac-ul, acestea erau deja facute inca dinainte si doar completate cu notele de la bac. tine aceasta interziere de comoditatea secretarelor?

In mod normal nu ar fi o problema, dar pers care asteapta acesta diploma, tb sa se inscrie la o scoala postliceala si in momentul inscrierii i se da o tematica de invatzat. deci cu cat se inscrie mai repede cu atat are mai mult timp de invatzat, pt a avea sanse la fara taxa.

Multumesc anticipat pt raspuns!!
nu cunosc exact norma legala insa stiam ca diploma se emite in max. 1 an de zile - depinde de cit timp este necesar sa se primeasca tipizatele de la Minister (se centralizeaza, se da comanda de tiparire, etc etc). In acest timp se poate folosi o adeverinta care are acelasi regim juridic ca si diploma.
nu stiu daca este chiar asa, v-am spus si eu am dat bacul acum cativa ani, si mi s-a eliberat diploma in sapt urmatoare afisarii rezultatelor.

plus ca la scoala la care vrea sa se inscrie ii cere copie legalizata dupa diploma de bac, sau adeverinta ca a absolvit liceul. inainte de bac cand a fost dupa adeeverinta i-a spus ca nu-i poate da ca nu stie ce sa scie pe ea: cu bac luat sau nu. acum dupa ce a dat si bacul si l-a luat, tb sa merg in fiecare zi la liceu la secretariat sa-mi spuna ca mai dureaza....ce mai dureaza nu stiu.#-o...plus ca v-am spus...sunt 6 diplome in tot liceul....ce s-ar fi facut daca erau cateva zeci sau sute???