avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Exista institutii care nu pot fi date in judecata?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Exista institutii care nu pot fi date in judecata?

Vreau sa stiu daca exista in Romania institutii ale statului Roman ce nu pot fi date in judecata? Multumesc
Cel mai recent răspuns: smeagull , utilizator 16:40, 8 Iulie 2010
Nu.
Toate pot fi date in judecata.
In principiu, puteti da in judecata pe oricine pentru orice. Daca veti castiga sau nu, asta e alta problema. :D
In plus, depinde ce intelegeti prin "nu pot fi date in judecata"

Exista institutii care nu au capacitatea de a fi parte intr-un proces, dar in principiu pentru acestea puteti da in judecata "autoritatea superioara".

Daca ne spuneti pe cine vreti sa dati in judecata si pentru ce, va putem spune daca respectiva institutie poate "sta in fata instantei".
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna dimineata,vreau sa va adresez o intrebare,eu sunt plecata ... Ioana-oana Ioana-oana Buna dimineata,vreau sa va adresez o intrebare,eu sunt plecata in Italia de la inceputul anului(ianuarie 2021)am o minora de 7 ani pe care am crescut-o eu , ... (vezi toată discuția)
Proces stabilire pensie alimentara - renuntare anaana3 anaana3 Buna ziua, Am un copil in urama unei relatii de concubinaj. Desi stia de existenta copilului il recunoaste 9 ani mai tarziu. In acest timp nu participa in ... (vezi toată discuția)
Partaj ContSters200656 ContSters200656 Buna ziua, Nu de mult sotul meu a intentat divort. Ma intereseaza sa stiu daca in monentul partajului se tine cont de contributia fiecaruia. Eu nu am fost ... (vezi toată discuția)