Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Exista institutii care nu pot fi date in judecata?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Exista institutii care nu pot fi date in judecata?

Vreau sa stiu daca exista in Romania institutii ale statului Roman ce nu pot fi date in judecata? Multumesc
Nu.
Toate pot fi date in judecata.
In principiu, puteti da in judecata pe oricine pentru orice. Daca veti castiga sau nu, asta e alta problema. :D
In plus, depinde ce intelegeti prin "nu pot fi date in judecata"

Exista institutii care nu au capacitatea de a fi parte intr-un proces, dar in principiu pentru acestea puteti da in judecata "autoritatea superioara".

Daca ne spuneti pe cine vreti sa dati in judecata si pentru ce, va putem spune daca respectiva institutie poate "sta in fata instantei".
~ Conținut șters la cerere ~