Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... gresit numele copilului la tata in certificat de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

gresit numele copilului la tata in certificat de nastere

buna ziua!va rog sa-mi spuneti ce pot face sa pot schimba numele in certificatul de nastere la tata este gresit cu o litera.eu sant toullabi hamid reza si sant tatal fetei pe care o cheama tollabi sara iar eu sant trecut cu numele de tollabi hamidreza impreuna in certificatul de nastere.fata vrea sa isi faca si buletinul cu numele corect.mentionez eu locuiesc in olanda nu sant in romania cu ea ce se poate face sau va rog sa imi spuneti cum sa procedez .va multumesc pentru ajutorul accordat
Da. Fiica dv. va merge la primaria Timisoara, unde a fost inregistrata si va solicita rectificarea numelui. Sunt necesare : copii certificate dupa actele dumneavoastra de stare civila, ale mamei si actele fiicei dv.
In termen de 30 zile Primaria va trebui sa rectifice certificatul de nastere.
eu tocmai am facut o cerere pentru cineva in aceeasi situatie (copilul are trecut numele de familie gresit, tatal fiind tot cetatean strain ) si se va reyolva in cateva zile .
Cerere de rectificare depusa la Serviciul de stare civila , din cadrul primariei (practic serviciul care a intocmit actul respectiv )