Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CALCUL DIURNA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CALCUL DIURNA

Salut,

As dori sa stiu modul de calcul al perioadei pentru care se acorda diurna.

Aliniatul 3 din articolul 7 din Hotararea nr. 518 din 10 iulie 1995 stabileste ca
„(3) Pentru fracţiunile de timp care nu însumează 24 de ore, diurna se acordă astfel: 50% până la 12 ore şi 100% pentru perioada care depăşeşte 12 ore.”

Avand in vedere ca deplasarea a avut loc in strainatate, data de plecare a fost 17.06.2007 ora 10:00 (trecere vama), iar intoarcerea a avut loc pe data de 21.06.2007 ora 17:00 (trecere vama), pentru cate zile sunt indreptatit sa primesc diurna ?

Care este modul corect de a calcula diurna?

Modalitatea 1:

Fractiunea 1 de timp (17.06) - am depasit 12 ore – primesc 100 % din diurna pe o zi.

Perioada 18 - 20 iulie – primesc 100 % din diurna pe cele 3 zile.

Fractiunea 2 de timp (21.06) – am depasit 12 ore – primesc 100 % din diurna pe o zi.

In final reiese ca trebuie sa primesc diurna in intregime pe cele 5 zile.

Modalitatea 2:

Modul 2 de calcul se rezuma la insumarea intervalelor care nu depasesc 24 de ore (10:00 - 24:00, 00:00 - 17:00), adica 31 de ore, rezultand o zi si jumatate (24 ore + 7 ore), caz in care diurna va fi de fapt 4 zile si jumatate (3 zile cu 100%, 24 ore/1 zi cu 100% si 7 ore cu 50%)?

De asemenea, ce se intampla cu timpii petrecuti in deplasarea pana la vama. Sunt considerati deplasare interna? (spre exemplu, se poate ajunge la vama la ora 23:00 dar datorita aglomeratiei sau a altor factori, trecerea va fi facuta la ora 01:00 ziua urmatoare).
metoda 1 mi se pare corecta.......timpul de transport intra in delegatie......nu poti ajunge undeva daca nu mergi..