Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general despre pfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

despre pfa

as vrea sa stiu ce sa schimbat in legislatia PFA dupa 1 iulie. pfa-urile vor trebui sa plateasca impozitul forfetar? vor fi obligati sa-si faca carte de munca? ce alte taxe se mai platesc?
PFA-urile nu platesc impozit forfetar si nici nu vor plati! se pune doar problema daca veniturile obtinute sunt de natura salariala ,ca activitati dependente sau activitati independente , s-a mai discutat despre asta pe forum accesati butonul de cautare !

OUG nr. 58/2010 a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 431 din 28 iunie 2010

Art. III. — (1) Orice venituri de natură profesională, altele
decât cele salariale, se impozitează cu cota de impozit pe venit.
(2) Asupra veniturilor prevăzute la alineatul precedent se
datorează contribuțiile individuale de asigurări sociale, asigurări
sociale de sănătate și asigurări de șomaj.
(3) Baza de calcul la care se aplică aceste contribuții este
limitată la 5 salarii medii brute pe economie la nivelul salariului
mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor
sociale.
(4) Obligația declarării, calculului, reținerii și plății
contribuțiilor prevăzute la alineatul precedent revine plătitorului
de venit,in conformitate cu prevederile legale in vigoare.
Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil
Imi spuneti va rog cat este salariul mediu brut pe economie?Miauca
1836 lei
Buna ziua.
Legat de acest subiect atat de discutat ,am si eu o speta si anume: o persoana este asociat unic si administrator la un srl si din 2008 si-a deschis si o intrep indiv
cu cod CAEN 5520 facilitati de cazare de scurta durata...
Persoana respectiva are contract de asigurare incheiat cu casa de sanatate si contract de contributie la cas de cind a infiintat srl,iar cind a deschis intrep indiv a intrebat daca mai trebuie facut ceva (incheiat un alt contract)si i s-a spus ca nu.
Intrebarea mea este urmatoarea:in conditiile acestor modificari si luand in calcul codul CAEN ce obligatii ii revin de acum ?
Multumesc anticipat.