Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pot cere daune morale?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pot cere daune morale?

Buna ziua,
In 3.06.2010 am fost concedita abuziv de la SC ANGHEL NG Galati.Dupa ce am primit decizia de concediere, fara preaviz, cu toate ca ei au metionat ca mi lau adus la cunostinta am fost la tribunal si am depus o plangere.Mi-au dat termende judecata 28 octombrie, cam tarziu zic eu.Eu dupa concediere nu mi-am primit tot salariul si nici banii pe concediu.Din cate am citit pe internet am vazut ca in instanta se va anula concediere si mi se va face reancadrarea in munca, dar intrebarea mea este daca pot cere daune morale in instanta si cum se face asta?
Va multumesc!
Doar daunele materiale se dau in instantele din Romania, puteti fi concediata de mai multe ori, poate angajatorul sa va ingradeasca dreptul la munca, in instanta tot nu se acorda daunele morale, trebuie demonstrata legatura de cauzalitate intre fapta ilicita a angajatorului si prejudiciul dvs care este greu sa-l demonstrati cu inscrisuri.