avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de muncã unic la nivel naþional - ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de muncã unic la nivel naþional - nerespectare prevedere

Conform Contractului colectiv de muncă unic la nivel naţional pe anii 2007-2010 ,
Salariaţii care se pensionează pentru limită de vârstă primesc o indemnizaţie egală cu cel puţin două salarii de bază avute în luna pensionarii.

Am lucrat pe pozitia de contabil in cadrul unei scoli.
Desi am depus cerere pentru acordarea celor doua salarii in urma cu doua luni, nu am primit acest drept.
Va rog sa imi comunicati cum trebuie sa procedez pentru a obtine plata acestui drept. Cui sa ma adresez?

Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:43, 10 Iulie 2010
Actiune in judecata la Tribunalul din judetul in care aveti domiciliul. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.
Va puteti adresa direct instantei de judecata ... insa dupa intrarea in vigoare a Legii nr.118/2010 aceste drepturi s-au taiat.
Incepand cu data intrarii in vigoare a acestei legi nu se mai acorda ajutoare sau, dupa caz, indemnizatii la iesirea la pensie, retragere ori la trecerea in rezerva.
pesionarea a avut loc incepand cu 29.05.2010, inainte de publicarea legii 118/2010. Avand in vedere aceasta mai pot spera sa obtin in instanta recunoasterea acestui drept?

Multumesc!
oana_onut a scris:

pesionarea a avut loc incepand cu 29.05.2010, inainte de publicarea legii 118/2010. Avand in vedere aceasta mai pot spera sa obtin in instanta recunoasterea acestui drept?

Multumesc!


Da, aveti toate sansele sa obtineti castig in instanta ..intrucat Legea se aplica de la data intrarii in vigoare a ei (03.07.2010).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie acordata la iesirea la pensie miha80 miha80 Am si eu o intrebare, poate ma puteti ajuta, va rog! Mama mea a lucrat in invatamant si s-a pensionat incepand cu 1 iulie 2010, limita de varsta. as vrea sa ... (vezi toată discuția)
Indemnizatii la iesirea la pensie lenusa1969 lenusa1969 La iesirea la pensie a unei secretare se scoala se mai dau salarii compensatorii? Stiu ca exista Legea 118/2010, care se aplica de la 03.07.2010: Art. 9. ... (vezi toată discuția)
Salarii compensatorii la iesirea la pensie de drept ContSters160350 ContSters160350 Am si eu o intrebare legata de salariile compensatorii cuvenite o data cu iesirea la pensie. Mama mea a depus dosarul de pensie, la limita de varsta, pe data ... (vezi toată discuția)