Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... apostilare adeverinta vechime in munca
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

apostilare adeverinta vechime in munca

Buna ziua
S-a mai lovit cineva de o apostilare a unei adeverinte de vechime in munca vizata de CNPAS?
Cum se obtine ? Cine o elibereaza??
Apostila se obtine la Tribunal sau Prefectura judetului unde aveti domiciliul.

De exemplu daca stati in Gorj: [ link extern ]

In ce tara va trebuie apostila? Verificati fiindca in unele trebuie, in altele nu.
euella2010 a scris:

Buna ziua
S-a mai lovit cineva de o apostilare a unei adeverinte de vechime in munca vizata de CNPAS?
Cum se obtine ? Cine o elibereaza??

Cred ca este vorba despre unul din Formularele prevazute de Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 1408/71 privind aplicarea sistemelor de securitate sociala lucratorilor salariati, lucratorilor independenti si membrilor familiilor acestora care se deplaseaza in cadrul Comunitatii, si anume:
Formular E 205 - Atestat privind cariera de asigurat in Romania
Prin intermediul acestui formular fiecare instituţie implicată confirmă perioadele de asigurare, precum şi perioadele echivalente acestora realizate de persoana interesată/asiguratul decedat conform legislaţiei pe care o aplică.

Formular E 207 - Certificat privind cariera de asigurat
Va multumesc pentru raspuns , ati putea sa-mi mai dati o lamurire?
Cum fac dovada vechimii in munca si in acelasi timp sa fie si apostilat documentul? Cartea de munca , spre ex , vizata de itm se poate apostila?
Solicitati de la Casa de Pensii eliberarea celor doua documente ... prezentati carnetul de munca in copie la eliberarea acestor documente.
Buna ziua,

Sunt in preaviz la ultimul angajator si intreb: cine imi elibereaza adeverinta de vechime in munca?casa de pensii....itm....sau angajatorul?
Luna viitoare intentionez sa parasesc Romania definitv.Trebuie sa apostilez si adeverinta de vechime si cartea de munca?
Am vazut mai sus ca se discuta despre niste formulare ''E''.Sunt necesare?si de unde se procura?

Multumesc anticipat de raspuns!
O zi placuta!