Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titluri de proprietate pierdute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titluri de proprietate pierdute

Unul din succesori a pierdut titlurile de proprietate ale mamei decedate.Care sunt posibilitatile/ pasii ce trebuie urmati pentru a recupera/reconstitui titlurile originale? In afara celor pierdute mai exista altele autentice, in vreo institutie, ori trebuie sa recurg la anuntul pierderii lor si reconstituire?
Trebuie sa mergeti la Primaria emitenta care ca elibereaza o adeverinta privind datele din titlurile de proprietate pierdute, se declara pierdute la Monitorul oficial (exista centre in fiecare judet unde va prezentati cu adeverinta de la Primarie), apoi, cu monitorul oficial reveniti la Primarie care solicita eliberarea unui duplicat.Se percepe o taxa pentru duplicat, dar nu stiu exact cat e, era undeva la vreo 45 lei.