Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturi

Buna ziua.ma numesc Claudia.
Santem cinci frati,parinti sant separati,mama sa recasatorit legal iar tatal traieste in concubinaj.In actele de proprietate a casei este tatal.
Tatal meu a decis ca casa parinteasca sa o dea cu titlu de proprietate a unui singur frate, specific cat este in viata nu dupa moartea lui.
Este legal? Poate vinde totul unui singur fiu?Si noi ceilali 4 feati sa nu mostenim nimic la moartea lui?Va multumesc astept raspuns.
Buna ziua!
Cum a dobandit proprietatea?
tatal meu anca nu a trecut nimic pe numele fratelui .dar este decis.
cum a devenit proprietar?
A cumparat casa, a construit-o singur?
In principiu daca este unic proprietar poate face ce vrea, fara acordul copiilor. Doar in momentul in care acesta decedeaza atunci vin mostenitorii.
Va Multumesc.