avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pot optine tutela partiala(incredintare partiala)?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pot optine tutela partiala(incredintare partiala)?

pot optine tutela partiala(incredintare partiala)? astfel incata sotia mea sa nu parasesca tara impreuna cu copilul fara sa-mi dau acordul?
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 14:45, 10 Iulie 2010
Nu exista institutia custodiei comune in Romania.
Deci nu se poate.
Nu, legislatia noastra prevede doar incredintarea unuia dintre parinti.
Mai aveti posibilitatea ca dvs. sa solicitati incredintarea, insa aceasta optiune va apartine.;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces de divort chrysler_sro chrysler_sro buna ziua.am si eu nevoie de niste lamuriri.sunt casatorit de 3 ani si avem si o fetita de 3 ani,si de o perioada nu ne mai intelegem ea a fost plecata ... (vezi toată discuția)
Copil minor - unul din parinti doreste sa plece definitiv din tara.. andei_c andei_c Buna ziua, As dori si stiu si eu cum este legislatia romana in cazul unui copil minor cand unul din parinti doreste sa-l ia si sa-si stabileasca domiciliul in ... (vezi toată discuția)
Stabilire domiciliu minor in strainatate mirela_iuliana_81 mirela_iuliana_81 Buna ziua Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns Am o fetita de 6 ani care mi-a fost incredintata mie din anul 2010(nu avem custodie comuna, imi este ... (vezi toată discuția)