avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... tichete de calatorie veterani de razboi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

tichete de calatorie veterani de razboi

Dupa decesul titularului, veteran de razboi, persoana mandatata mai poate utiliza tichetele de calatorie pe calea ferata ? si daca da, cat timp dupa decesul acestuia?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 20:25, 11 Iulie 2010
Legea nr. 44/1994 prevede ca drepturile decurgand din calitatea de veteran de razboi inceteaza prin moartea titularului. Exista si exceptii de la aceasta regula, dar nu se refera la tichetele de calatorie.
Tichetele de calatorie gratuite pot fi utilizate si de catre sotul/sotia sau alte persoane mandatate de titulari sa le reprezinte interesele, pe baza de procura autentificata, nefiind necesara prezenta titularului la efectuarea calatoriei.
tichetele fiind acordate pe un an, cred ca mai puteti beneficia de ele pana la sfarsitul anului
Ultima modificare: Duminică, 11 Iulie 2010
ContSters157635, utilizator
dragos_grigoras a scris:
Tichetele de calatorie gratuite pot fi utilizate si de catre sotul/sotia sau alte persoane mandatate de titulari sa le reprezinte interesele, pe baza de procura autentificata, nefiind necesara prezenta titularului la efectuarea calatoriei.
tichetele fiind acordate pe un an, cred ca mai puteti beneficia de ele pana la sfarsitul anului


Am rugamintea sa fiti bun si sa precizati temeiul legal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bilete cfr veterani sweet_lorry sweet_lorry Buna ziua, Revin cu un nou subiect legat de drepturile veteranilor de razboi. Am cautat un subiect asemanator pe forum dar, cum nu am gasit, am deschie eu ... (vezi toată discuția)
Lege privind drepturile prizonierilor din primul razboi mondial nicoleta1 nicoleta1 Strabunicul meu a participat la primul razboi mondial in jurul anilor 1914. A fost prizonier de razboi in Rusia in muntii Caucaz timp de 7 ani. As dori sa stiu ... (vezi toată discuția)
Urmas de veteran de razboi rica67 rica67 Buna .Ma numesc Alexandra si vreau sa va intreb ;daca tatal meu a fost veteran de razboi pot solicita drepturile ce i se cuvin din legea 44/1994 ,deoarece nu ... (vezi toată discuția)