Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... tichete de calatorie veterani de razboi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

tichete de calatorie veterani de razboi

Dupa decesul titularului, veteran de razboi, persoana mandatata mai poate utiliza tichetele de calatorie pe calea ferata ? si daca da, cat timp dupa decesul acestuia?
Legea nr. 44/1994 prevede ca drepturile decurgand din calitatea de veteran de razboi inceteaza prin moartea titularului. Exista si exceptii de la aceasta regula, dar nu se refera la tichetele de calatorie.
Tichetele de calatorie gratuite pot fi utilizate si de catre sotul/sotia sau alte persoane mandatate de titulari sa le reprezinte interesele, pe baza de procura autentificata, nefiind necesara prezenta titularului la efectuarea calatoriei.
tichetele fiind acordate pe un an, cred ca mai puteti beneficia de ele pana la sfarsitul anului
ContSters157635, utilizator
dragos_grigoras a scris:
Tichetele de calatorie gratuite pot fi utilizate si de catre sotul/sotia sau alte persoane mandatate de titulari sa le reprezinte interesele, pe baza de procura autentificata, nefiind necesara prezenta titularului la efectuarea calatoriei.
tichetele fiind acordate pe un an, cred ca mai puteti beneficia de ele pana la sfarsitul anului

Am rugamintea sa fiti bun si sa precizati temeiul legal.