Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Divortat si as vrea sa stiu cum pot suspenda unele ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Divortat si as vrea sa stiu cum pot suspenda unele beneficii care-i revin foste-i sotii si copiluluimeu?

Buna ziua!Sunt din bucuresti,am 35 de ani,divortat de 5 ani si un copil tot de 5 ani,pe care nu l-am vazut niciodata de cand am divortat,dar pensia i-o platesc lunar.Pe scurt,ma intereseaza daca as putea anula unele drepturi,beneficii care le-ar putea avea copilul si fosta sotie.Mai precis si cuprinzator:sa nu-mi mosteneasca averea,daca mi s-ar intampla vre-un accident in viata.Mentionez faptul ca sunt dispus sa renunt la orice,chiar si la nume(sa nu-mi mai poarte numele)Deci sa se inteleaga:pensia i-o vo-i plati-o,cat spune legea,dar nu vreau sa aiba nimeni vre-un drept asupra la ce am si detin eu si daca-as muri sau voi trai cat va vrea ce-L de sus!Multumesc anticipat pt.raspuns.
e foarte bine ca ganditi asa! aveti o gandire de tata model!:vishenka:

legal nu aveti nicio posibilitate de a-l inlatura pe FIUL dumneavoastra de la mostenirea dumneavoastra, dat fiind ca este mostenitor rezervatar, daca el ramane singurul descendent al dumneavoastra i se va cuveni jumatate din intreaga avere pe care o veti avea la deces.

in schimb, ar trebui sa va platiti in continuare toate obligatiile care v au fost impuse de catre instantam in caz contrar veti raspunde penal:
Abandonul de familie
Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe fizice sau morale;
b) neîndeplinirea cu rea-credinţă a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege;
c) neplata cu rea-credinţă, timp de două luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,
se pedepseşte, în cazurile prevăzute la lit. a) şi b), cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă, iar în cazul prevăzut la lit. c), cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă
cam tanar ptr asa ganduri, si apoi copilul are numai 5 ani , poate mai tarziu cand o sa creasca altfel vor sta lucrurile intre el si dvs , poate vor fii si alti copiii, dar in sfarsit dvs stiti mai bine
prin testement puteti lasa cui doriti dvs bunurile dar copilul tot va mosteni ceva , alta modalitate nu exista nu puteti renunta la drepturile parintesti
ContSters157635, utilizator
Nu pot face procese de constinta nimanui,dar ma intreb,chiar daca numai retoric"
Aceasta sa fie o mostra de "generozitate" sau de "dragoste parinteasca" ?
Bucuria mea de simplu om,este datorata faptului ca posibilitatile sunt destul de limitate
Asa cum vi s-a explicat, nu exista nicio cale prin care ati putea sa renuntati la obligatiile ce va revin ca parinte. Puteti insa obtine un program de vizitare a minorului, deoarece aveti si drepturi si nu doar obligatii.
Pentru ca fiul dvs. sa nu va mosteneasca, ar trebui sa fie , candva, indeplinite unele conditii strict si limitativ prevazute in lege, respectiv exheredarea, care poate surveni ca urmare a comiterii unor fapte grave a mostenitorului fata de cel care lasa mostenirea. Se numeste nedemnitate succesorala , iar nedemnul nu poate culege partea sa de mostenire, si nici rezerva care i-ar reveni prin lege. Insa astfel de cazuri se intampla mai rar, iar dvs. trebuie sa stiti ca fiul dvs. are toate drepturile pe care i le confera legea, iar dvs., aveti fata de el , toate obligatiile dispuse de lege.
Buna ziua !
Ce simplu e sa judeci un om dupa acest mesaj , insa sunt atatea necunoscute ca nu ma risc sa dau sfaturi de viata ....asa cum poate unii ar fi tentati sa dea sau au dat .
Asa cum au mentionat si unii colegi calitatea de tata ( pe care vad ca nu o negati , ci chiar v-o asumati) nu se poate pierde ... de aceea fiul dvs. va veni la succesiune alaturi de ceilalti mostenitori . Ceea ce puteti face dvs. este sa dispuneti in timpul vietii de bunurile pe care le detineti (de ex. prin contract de vanzare-cumparare ,eventual cu clauza de intretinere ) astfel micsorandu-se masa bunurilor ce urmeaza sa intre in calcul la mostenire .