Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara

Odata devenit major fiul meu, ce pretentii poate sa aiba ,in ceea ce priveste mostenirea ,avand in vedere ca acum platesc pensia alimentara?As vrea sa stiu cate ceva in ceea ce priveste drepturile minorului cand devine adult . La ce pot sa ma astept?Ma obliga statul sa-i dau din bunurile mele daca eu nu sunt de acord?
Exista o rezerva succesorala , in cazul unui copil , de 1/2 .Aceasta nu poate fi afectata de acte juridice , care s-o lezeze , intrucat pot fi desfiintate.
Intrebarea dvs. nu contine prea multe detalii, astfel ca rapunsul va unul de principiu.Dupa majorat fiul dvs. are dreptul la plata unuie pensii de intretinere daca se afla in continuarea studiilor, dar nu mai tarziu de varsta de 25 de ani.De asemenea fiul dvs. are dreptul sa mosteneasca averea dvs. conform cotelor stabilite de lege, aceasta fiind o problema care se pune la decesul dvs, cota care se stabileste in functie de clasa de mostenitori cu care vine in concurs sau nu , de la caz la caz.
Dreptul la mostenire se naste nu la majoratul unei persoane, ci la data mortii unei persoane.
Astfel, nu putem vorbi despre dreptul copilului de a va mosteni inainte de a muri dv.
Copilul major aflat in continuarea studiilor are dreptul la pensie de intretinere pana la varsta de 26 de ani, nu 25. ;)
nu aveti nicio obligatie de a-i da bunuri in timpul vietii dvs..
Multumesc mult de raspuns=D>