Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... renuntare la un avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

renuntare la un avocat

Buna seara,daca am semnat un contract de asistenta juritica la un avocat ,procesul nu a inceput si nici nu mai vreau sa incep nici un proces din lipsa de bani,ce se poate face sa renunt la contract,deoarece avocatul.vrea banii pe care am semnat contractul si nici nu am incredere il el,
silviu_1111, utilizator
Renuntati la proces si nu mai are obiectul muncii.Notificati-l ca nreziliati contractul din lipasa de bani
Consultatia juridica este una si asistenta si reprezentarea juridica in cadrul unui proces este altceva.
Daca ati achitat doar consultatia juridica ( ati scris contract de consultatie) nu vad ce bani doriti sa va fie restituiti.In schimbul consultatiei acordate ati achitat onorariul pentru prestatia efectuata.
nu vreau nici un ban ,avocatul vrea banii pe contractul de asistenta juritica ,am gresit eu am scris consultanta
dupa ce am semnat,mia propus ceva ce nu mia convenit,si de acea nu il mai doresc ,si momentam nu am bani dar cand o sa fac rost pot deschide procesul cu alt avocat
Am inteles, in cazul acesta este alta situatie si varianta este cea a notificarii avocatului.Nu poate pretinde onorariul avand in vedere ca nu doriti sa continuati procesul, deci nu poate solicita onorariul deoarece nu presteaza nimic pentru acel onorariu. In definitiv partea mandateaza avocatul si in acelasi sens il si retrage acestuia atunci cand doreste.
Expediati notificare cu confirmare de primire.Pentru dovada continutului plicului pe dovada confirmarii care se intoarce la dvs. mentionati deasupra rubricii expeditor " notificare reziliere contract cabinet avocat X"