Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate de gestiune
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate de gestiune

Gestiunea unei bucatarii se tine la pret de cost. Produsele (ciorbe, felul II, desert,etc) se vand in restaurant. Este obligatorie respectarea unui retetar (care anume)?Sau ajutati-ma sa gasesc legislatia cu privire la acest aspect.
Intr-un restaurant produsele se fac in baza unui retetar stabilit de specialisti si aprobat de conducerea societatii.
Respectati reteta "casei". Trebuie sa aveti un consum specific .Bucatarul va va spune ce materii prime consuma pt fiecare reteta.Nu trebuie aprobare de la nici o institutie. ( inainte vreme erau ceva aprobari de la Insritutul Agro ).
Pentru perisaj respectati legea perisajului.

mc