Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort-partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort-partaj

Am 2 intrebari:

I.Este posibil ca in timpul divortului unul dintr-e soti sa ceara in instanta ca pana la finalizarea divortului celalalt sot sa nu mai locuiasca in acelas apartament?(bun comun) ? (pe motiv ca este violent si fura din casa)?

II. Sotii se inteleg ca salariul lui sa ramana pe card si sa se descurce cu veniturile ei pentru a renova apartamentul.....au strans 100 mil vechi ...sotia afla ca sotul ei are o amanta si vrea sa divorteze....banii aceia vor ramane doar ai lui?
instanta poate cere bancii respective ceva la mana din care sa rezulte ca aproape 1 an el nu a ridicat salariul?
La prima intrebare raspunsul este afirmativ, da se poate.
La cea de a doua intrebare raspunsul este urmatorul, bunurile dobandite de soti in timpul casatoriei cf art.30 din Codul familiei sunt bunuri comune ( aici intra si economiile dvs si ale sotului chiar daca contul bancar a fost deschis numai pe numele unuia dintre soti, acestea se partajeaza ca atare, inclusiv datoriile, in cazul in care aveti credite).
I.da
II. salariul este considerat bun propriu... ramin banii sotului.
1) da se poate cere in instanta prin ordonanta presidentiala evacuarea sotului violent
2) parerea mea este ca daca provin din salariu, contul deschis in banca este facut de societatea la care lucreaza sotul, sunt bani care nu se vor imparti...
1. DA.
2. aici, asa cum ati observat deja pe forum, parerile sunt impartite. peronal, consider ca veniturile din salariu sunt bunuri comune. insa, ce va conta cu adevarat este opinia judecatorilor care vor judeca procesul.
oricate alte opinii veti auzi, doar aceasta este importanta si va produce efecte.
Pai daca ar fi cumparat bunuri se imparteau la partaj........daca i-a lasat in contul respectiv raman ai lui....hmmm ....sper ca instanta sa fie in favoarea femeii....este o femeie simpla, o respect foarte mult.....a facut multe sacrificii pentru copii....
A fost batuta in nenumarate randuri, internata in spital, cu un rinichi deplasat....avea 2 certificate medico-legale, i le-a gasit sotul si i le-a ars....
Aveau o remorca, iar sotul ei a dat-o cuiva, a vandut-o.....nu vrea sa spuna....i-a furat bijuteriile de aur....se duce la munca si vine a 3a zi acasa....ii spune ca sta la tura dubla tripla.....
Au facut si plangere la politie atat ea cat si fiicasa ca au fost batute in nenumarate randuri....i-au facut dosar dar...i s-a facut mila de el si l-a iertat.....
Ma gandeam, daca certificatele medico-legale au fost arse si nu mai pot fi folosite, declaratiile la politie presupun ca se arhiveaza undeva....aveti idee daca poate cere copii dupa declaratiile de la politie?
Incerc sa o ajut cat pot de mult, acum este si vacanta judecatorilor .... si pana in septembrie mai are ceva timpsa starnga niste bani pentru a angaja un avocat bun