Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort-partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort-partaj

Am 2 intrebari:

I.Este posibil ca in timpul divortului unul dintr-e soti sa ceara in instanta ca pana la finalizarea divortului celalalt sot sa nu mai locuiasca in acelas apartament?(bun comun) ? (pe motiv ca este violent si fura din casa)?

II. Sotii se inteleg ca salariul lui sa ramana pe card si sa se descurce cu veniturile ei pentru a renova apartamentul.....au strans 100 mil vechi ...sotia afla ca sotul ei are o amanta si vrea sa divorteze....banii aceia vor ramane doar ai lui?
instanta poate cere bancii respective ceva la mana din care sa rezulte ca aproape 1 an el nu a ridicat salariul?
sa faca o cerere catre politie privind eliberarea de copii de pe acte (declaratii).
de asemenea, se pot obtine duplicate de pe certificatele medico-legale, de la serviciile de medicina legala care le-au eliberat. insa, cu siguranta au trecut cele 2 luni in care putea sa faca plangere penala. certificatele o sa o ajute doar intr-o mica masura, la partaj ...
FLORIN RADU, Avocat