Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

buna ziua,am divortat de sotie,sa terminat procesul pe data 2 iulie 2010,am impartit si bunurile de comun acord eu am ramas in apartament,cum trebuie sa procedez sa fie totul in regula cu partajul sa nu am surprize pe mai tirziu,va multumesc mult,o zi buna.
daca partajul nu este pronuntat de instanta prin tranzactie si nu va face corp comun cu hotararea de divort ( adica doar ati impartit bunurile intre dvs. fara sa faceti nici un inscris) atunci e bine sa mergeti la notar si sa cereti partajarea bunurilor. Notarul va redacta un act intitulat 'Contract de Partaj voluntar" si in baza acelui inscris veti [putea trece apartamentul pe numele dvs. in Cartea Funciara.
Art. 36 din Codul familiei arata ca, la desfacerea casatoriei, bunurile comune se impart intre soti potrivit invoielii acestora.
Actiunea de partaj poate fi introdusa odata cu cererea de divort, dar si mai tarziu, deoarece este o actiune imprescriptibila,
prin urmare nu are importanta cat timp a trecut de la divort pana la introducerea cererii de partaj.
Costuri partaj:
- taxa de timbru in cuantum de 3% din valoarea bunurilor supuse partajarii daca sotii cad de acord asupra valorii bunurilor si asupra cotei de 1/2 instituita prin lege.
Daca unul dintre soti contesta valoarea bunurilor sau cere o cota mai mare de 1/2, va plati o taxa de 3% din valoarea bunurilor + ....% (procentul variaza in functie de transele valorice) din valoarea contestata/ceruta.
- timbru judiciar de 0,3 lei
in instanta fata de notar scapati mai ieftin
ContSters157635, utilizator
Inteleg ca nu ati partajat bunurile comune in fata instantei? In aces caz trebuie sa faceti un partaj voluntar printr-un act autentic la notariat. Va trebuie acest act pentru a va putea intabula dr. dvs. de proprietate in exclusivitate. daca tot v-ati inteles de ce nu ati introdus partajul in procesul de divort si incheiati aceasta tranzactie, era mai simplu.