avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1149 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... divort /partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

divort /partaj

sunt in divort si trebuie sa facem partaj prin ac.judecatoreasca..asi vrea sa stiu cat la suta treb.sa platesc din valoarea bunurilor comune...si platesc numai partea ce-mi revine...va multumesc mult
Cel mai recent răspuns: mariana74 , utilizator 18:28, 24 Martie 2010
taxa de timbru sau la ce anume va referiti?
3% din masa partajabila, adica din tot ce aveti de impartit
3% din valoarea bunurilor pe care dvs le estimati
ma refer la taxa de timbru ptr.ca avem bunuri comune in val de 40.000 euro .va multumesc
platesc ptr.valoarea totala sau numai jumatatea care mi s-ar cuveni.. va multumesc

Alte discuții în legătură

Divort+tranzactie anamaria2009 anamaria2009 [u]Situatie:[/u] 1.avem formulata actiune privind desfacerea casatoriei din vina ambilor soti, fara motivare 2.vrem sa facem si partajul in acelasi timp prin ... (vezi toată discuția)
Taxa de repunere pe rol proces de partaj Lylyca Lylyca In cazul unui proces de partaj inceput in 2005 in care sunt parata, nu stiu daca reclamantul a platit sau nu, taxa de timbru in functie de valoarea masei ... (vezi toată discuția)
Probleme tranzactie alinaalina alinaalina Parintii mei au incheiat o tranzactie, scrisa de un avocat, de impartire a bunurilor comune dobandite in timpul casatoriei. Pe citatia de la tribunal scrie ca ... (vezi toată discuția)