Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort+tranzactie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort+tranzactie

Situatie:
1.avem formulata actiune privind desfacerea casatoriei din vina ambilor soti, fara motivare
2.vrem sa facem si partajul in acelasi timp prin tranzactie astfel: eu raman cu o casa si creditul aferent, el ramane cu o casa si creditul aferent. Valorea celor 2 imobile si a creditelor este diferita, dar asa am convenit sa facem impartirea bunurilor.
Intrebari:
1.daca asa ne-am inteles privind partajul si facem aceasta trazactie, mai trebuie sa platim vreo sulta unul altuia?
2.va trebui sa platim vreo taxa de timbru?

Multumesc anticipat,
A.
nu este obligatoriu sa platiti sulta, dar va trebui oricum sa platiti o taxa de timbru.
nu este obligatoriu ..adica e posibil sa trebuiasca sa platim ceva?
o taxa de timbru ce inseamna mai exact?

multumsc pentru raspuns.
Taxa de timbru reprezinta 3%din valoarea masei partajabile; suma trebuie sa o platiti in momentul introducerii actiunii sau pana la primul termen. In cazul in care va prezentati in fata instantei cu aceasta tranzactie, puteti cere si restituirea taxei de timbru. Instanta va lua act de intelegerea partilor si va da o hotarare in acest sens, fara a mai obliga vreuna din parti la a despagubi pe cealalta.
aha
deci practic nu platim acest 3% daca cerem restituirea la momentul introducerii actiunii.
puteti sa-mi spuneti ce reprezinta masa partajabila? adica 3% se calculeaza din valoarea totala a celor 2 imobile?

multumesc!
buna ziua . taxa de timbru se plateste oricum , indiferent ca partile incheie tranzactia de partaj sau nu .
aceasta se calculeaza la valoarea masei partajabile , in cazul dvs. 3% din valoarea celor doua imobile .
tranzactia o depuneti la primul termen , se semneaza in fata instantei , urmand ca instanta sa ia act de invoiala partilor si sa pronunte hot. de expedient.
solicitati si restituirea taxei de timbru . aceasta se va restitui integral .