Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Contract in rate - cum fac ultima factura cu TVA 24%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Contract in rate - cum fac ultima factura cu TVA 24%

Am un contract in rate din care beneficiarul a platit avansul si rata 1 , facturate cu T.V.A. 19%. Urmeaza sa ii fac ultima factura, dar aceasta va fi cu 24%. Deasemenea va tb sa stornez avansul si rata 1. Problema este ca , clientul meu nu intelege, sau nu vrea sa inteleaga de ce eu ii mai cer cate 5% din avans si rata1. Cum as putea gestiona pb . astfel incat atat eu cat si el sa fim multumiti?

Act aditional la contract cu mentiunea ca la pretul contractului se modifica tva -ul;
Trebuie sa inteleaga clientul ca vanzarea se produce la sfarsitul perioadei contractante,atunci efectiv bunul iese din patrimoniul vanzatorului si intra in patrimoniul cumparatorului