Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA valoare reziduala leasing autoturism
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

valoare reziduala leasing autoturism

Buna seara!

In luna martie se incheie perioada de leasing la autoturismul pe care il am ,am optat la inceput ca valoarea reziduala sa fie inclusa in rate ,deci in fiecare luna se emite o factura in care este inclusa si valoarea reziduala de 20% in rate dar nu stiu cat este pentru ca pe facturile emise sunt urmatoarele categorii:
-rata capital nr.46
-rata dobanda nr.46
-comision lunar de administrare/gestiune
Am sunat la cei de la leasing sa vad cum se procedeaza dupa ce se plateste ultima rata ,cum se procedeaza mai departe cu inmatricularea pe persoana fizica.
Mi-au spus ca mai trebuie sa platesc diferenta de valoarea reziduala de atunci pe cand T.V.A-ul era 19%,adica vreo 300-400 lei.
intrebarea mea este ca odata ce am ales sa platesc valoarea reziduala in rate de ce mai trebuie sa platesc acum diferenta de tva de la 19% la 24%.este cumva o taxa abuziva ,mie asa imi pare.
Va multumesc anticipat!
Nu, nu este o taxa abuziva. Pltiti diferenta de TVA de la 19% la 24%. Se va emite factura de stornare a valorii achitate cu 19 % si refacturarea se va face pentru aceeasi suma cu 24%.

Edit later....am pus o litera gresita in context si a iesit altceva:)
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
sunt de acord cu @GM şi am să vă explic şi de ce.
în conformitate cu prevederile art. 2 din OG nr. 51/1999, valoare reziduală reprezintă valoarea la care, după achitarea de către utilizator a tuturor ratelor de leasing prevăzute în contract, precum şi a tuturor celorlalte sume datorate conform contractului, se face transferul dreptului de proprietate asupra bunului către locatar/utilizator şi este stabilită de părţile contractante.
valoarea reziduală facturată către dvs. până în acest moment de către firma de leasing reprezintă un avans al acesteia, întrucât transferul dreptului de proprietate nu a avut loc încă, ci doar la finalul contractului de leasing.
din punct de vedere al TVA, faptul generator se naşte în momentul transferului dreptului de proprietate, iar firma de leasing este obligată să regularizeze facturile de avans şi să aplice cota în vigoare la momentul când intervine faptul generator, respectând astfel prevderile art. 140, alin. 4 din codul fiscal.

da,dar daca eu am ales sa platesc valoarea reziduala inclusa in rate nu e normal sa mai platesc diferenta pentru ca am platit cand era 19%,daca as fi ales sa platesc valoarea reziduala la sfarsitul perioadei ar fi fost normal sa pltesc tot acum cu tva de 24 cat e acum in prezent dar retroactiv?!?asta nu inteleg.
Va explic ce a zis @xerxes:

Sa presupunem ca valoarea reziduala este 1.000 lei fara TVA si ati ales sa o platiti in avans in 10 rate lunare. Firma de leasing va factureaza in avans:

- luna 1: 100 + 19 = 119 lei;
- luna 2: 100 + 19 = 119 lei;
- luna 3: 100 + 19 = 119 lei;
- luna 4: 100 + 19 = 119 lei;
- luna 5: 100 + 19 = 119 lei;
- luna 6: 100 + 19 = 119 lei.
In luna a-VII-a Guvernul schimba TVA in 24%. Deci se va factura asa:
- luna 7: 100 + 24 = 124 lei;
- luna 8: 100 + 24 = 124 lei;
- luna 9: 100 + 24 = 124 lei;
- luna 10: 100 + 24 = 124 lei.

Cand se face transferul dreptului de proprietate (vanzarea efectiva) taxa reziduala se factureaza astfel:

- storno luna 1: (-100) + (-19) = (-119) lei;
- storno luna 2: (-100) + (-19) = (-119) lei;
- storno luna 3: (-100) + (-19) = (-119) lei;
- storno luna 4: (-100) + (-19) = (-119) lei;
- storno luna 5: (-100) + (-19) = (-119) lei;
- storno luna 6: (-100) + (-19) = (-119) lei;
- storno luna 7: (-100) + (-24) = (-124) lei;
- storno luna 8: (-100) + (-24) = (-124) lei;
- storno luna 9: (-100) + (-24) = (-124) lei;
- storno luna 10: (-100) + (-24) = (-124) lei;
- taxa reziduala: 1000 + 240 = 1024 lei.

Adunand coloanele avem:
- valoarea fara TVA = 0 lei
- valoarea TVA = 30 lei.
- total de plata = 30 lei.
da,am inteles ,platesc totul cu 24% cand se face transferul dreptului de proprietate
VA MULTUMESC