Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... model preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

model preaviz

Firma doreste sa se mute cu totul in alt oras. Asa ca vrea sa dea preavizul salariatilor existenti. Concedierea e din motive neimputabile salariatilor.

Din punctul meu de vedere pentru a se realiza asta ar trebui sa se faca o decizie de desfacere a contractului de munca cu mentionarea preavizului.
Stie cineva mai multe? Are cineva un model de asemena preaviz?

Firma doreste sa se mute cu totul in alt oras. Asa ca vrea sa dea preavizul salariatilor existenti. Concedierea e din motive neimputabile salariatilor.

Din punctul meu de vedere pentru a se realiza asta ar trebui sa se faca o decizie de desfacere a contractului de munca cu mentionarea preavizului.
Stie cineva mai multe? Are cineva un model de asemena preaviz?

Se pare ca va avea loc o concediere colectiva, deci trebuie respectate art. 69 si urmatoarele din Codul Muncii. Notificarea de concediere se face cu cel putin 30 de zile inainte de data concedierii si se comunica in scris sindicatului sau reprezentantilor salariatilor, ITM-ului si Agentiei de Somaj. Fiecarui salariat i se va comunica in scris termenul de preaviz ( nu este un model tip - eu am redactat o comunicare care cuprindea motivele concedierii, posibilitatea de a urma firma la noul sediu , respectiv conditiile pe care le ofera angajatorul in caz de accept si, in caz de refuz, data la care incepe preavizul, respectiv data la care va inceta contractul de munca). La incetarea perioadei de preaviz se intocmesc deciziile de desfacere a CIM.

Firma doreste sa se mute cu totul in alt oras. Asa ca vrea sa dea preavizul salariatilor existenti. Concedierea e din motive neimputabile salariatilor.

Din punctul meu de vedere pentru a se realiza asta ar trebui sa se faca o decizie de desfacere a contractului de munca cu mentionarea preavizului.
Stie cineva mai multe? Are cineva un model de asemena preaviz?

Se pare ca va avea loc o concediere colectiva, deci trebuie respectate art. 69 si urmatoarele din Codul Muncii. Notificarea de concediere se face cu cel putin 30 de zile inainte de data concedierii si se comunica in scris sindicatului sau reprezentantilor salariatilor, ITM-ului si Agentiei de Somaj. Fiecarui salariat i se va comunica in scris termenul de preaviz ( nu este un model tip - eu am redactat o comunicare care cuprindea motivele concedierii, posibilitatea de a urma firma la noul sediu , respectiv conditiile pe care le ofera angajatorul in caz de accept si, in caz de refuz, data la care incepe preavizul, respectiv data la care va inceta contractul de munca). La incetarea perioadei de preaviz se intocmesc deciziile de desfacere a CIM.

Dar potrivit art69 al 1 (C.muncii) angajatorul trebuie sa initieze consultari cu sindicatul sau reprezentantii salariatilor in "timp util" iar Contractul colectiv la nivel national prevede ca
Prin sintagma timp util se intelege:
- la intreprinderile cu un efectiv sub 100 de salariati, cu 15 zile inainte de notificarea prevazuta la art. 711 din Codul muncii, cu modificarile ulterioare;
- la intreprinderile cu 101-250 de salariati, cu 20 de zile inainte de notificarea prevazuta la art. 711 din Codul muncii, cu modificarile ulterioare;
- la intreprinderile cu peste 250 de salariati, cu 30 de zile inainte de notificarea prevazuta la art. 711 din Codul muncii, cu modificarile ulterioare.
asadar termenul se prelungeste in functie de numarul de salariati si in plus trebuie avute in vedere si dispozitiile art.71 al 1 si 2 privind termenul de raspuns, putand ajunge la.. doua luni si jumatate pana la decizia de concediere.
In situatia mea era vorba insa de incetarea activitatii unitatii .Inspectorii ITM insa s-au "trezit" pe la jumatea procedurii ca trebuie respectate si termenele prevazute de CCM la nivel national desi ii notificasem inca de la inceput ...potrivit legii si ar fi trebuit sa ne "lumineze " de la inceput asupra ce avem de facut...