avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu maternitate

Buna ziua,

Am o angajata care este in concediu prenatal. Fiind noua in domeniu, nu prea stiu cum sa completez declaratiile BASS , CASS si statul de plata.
Stiu ca suma se recupereaza integral de la FNUASS si ca se plateste doar CAS angajat si firma. dar nu stiu cum apare in declaratii si in stat de plata.
Si copii dupa certificatul medical unde trebuie sa depun?
In declaratia BASS trebuie sa declar cu 0?
Sper ca o sa poata cineva sa ma ajute.

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ILDIKO KALAMAR , Consultant fiscal 19:56, 12 Iulie 2010
1.Se calculeaza venitul brut conform certificat de concediu medical.Sa presupunem, ca suma bruta va fi de 584 lei.Se retine din aceasta suma 63 lei CAS angajat.
2.Se declara la CAS 63 lei CAS datorat.
3.Fond sanatate nu se calculeaza si nu se declara.
4.Se declara la CCI 584 lei de recuperat.
5.Se depune la Casa de Asig Sanatate cerere de restituire : cerere pt. recuperarea ....model: [ link extern ]
6.Se intocmeste act aditional de suspendare C.M. art.51.lit.a CM. +copie cert.nastere copil+declaratie sot+copie carte de identitate+copie cert.de casatorie+copie de pe ultimul certificat de concediu medical si se depune la ITM.
Multumesc mult pentru raspuns.
Pentru o lamurire:
2. Daca salariul brut este de 1000 de lei, eu emit declaratia cu salariul minim pe economie?
6. CM nu se suspenda doar in perioada de ingrijire copil?

1.Nu. Calculati cu 85% din salar brut pe ultimii 6 luni exclusiv concediul prenatal, impartit la nr. zile lucratoare.
2.Ba da, numai atunci, dar v-am descris pasii de urmat pana acolo.
Pentru alte lamuriri scieti-mi la adresa de e-mail.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical buna ziua, daca poate sa ma ajute cineva in calculul unui concediu medical. am un angajat incadrul unei asociatii si are CM ultimele 5 zile din luna august, ... (vezi toată discuția)
Calcul salar in timpul concediului prenatal sammaria sammaria Buna seara,as dori sa stiu cum se calculeaza salarul in timpul concediului prenatal daca ue salarul de baza il am de 1000 de ron cat ar trebui sa primesc,si ce ... (vezi toată discuția)
Concediu medical prenatal cod 08. raduionut raduionut Am si eu o intrebare la care nu am gasit raspuns concret, am tot cautat dar nu am reusit sa gasesc un raspuns concret. care este metoda de calcul concediu ... (vezi toată discuția)