Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... societate dizolvata judiciar
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

societate dizolvata judiciar

Am o SRL dizolvata judiciar cf. art. 237 LSC pt. nedepunerea bilanturilor. Aceasta are datorii restante catre o SC Alfa.
O alta SC-SRL la care administratorul celei dizolvate este administrator in fapt ( in acte apare o alta persoana) face plati in avans pt. marfa catre SC Alfa.
Ulterior, marfa nu este livrata de SC Alfa si SC-SRL care a platit in avans solicita restituirea sumei.
Poate SC Alfa sa retina suma platita de SC-SRL si sa o considere ca plata efectuata de SRL-ul dizolvat judiciar?
Nu.Trebuia sa depuna la instanta care a lichidat societatea o declaratie de creanta pentru suma datorata, pentru creanta certa, lichida si exigibila . Ulterior cealalta societate nu are nicio legatura cu vechea societate.
Da se face o compensare intre cele 3 societati