avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... este corecta retinerea din salariu?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

este corecta retinerea din salariu?

buna ziua ,

chiar daca am mai citit cate ceva despre acest subiect as vrea totusi sa ma ajutati cu niste lamuriri, pentru care va multumesc anticipat>
1. am girat o persoana la CAR;
2. persoana in cauza a achitat 3-4 rate dupa care am primit la serviciu poprire de la respectivul CAR si cei de la mine de la financiar mi-au oprit fara drept de apel spunand ca aceasta poprire tine loc de executare silita;
3. aceasta a durat o luna sau doua, mi-am recuperat banii de la datornica cu chiu cu vai si "ONORABILUL" CAR imi spune ca daca se mai intampla o data nu va mai sista poprirea pt ca pe ei nu/i intereseaza de unde recupereaza banii, etc...
4. intre timp , datornica mai achita 2-3 rate, eu aflu ca este disponibilizata, anunt la CAR si le spun sa nu ii semneze nota de lichidare sau sa/i opreasca din salariile compensatorii, etc....(avest lucru se intampla in luna martie 2010) spunandu/le ca ar trebui sa se indrepte mai intai impotriva ei si dupa aceea impotriva girantilor si iata ca...
5. primesc o noua poprire cum ca are datorii si se repeta povestea si eu anunt la financiar la mine ca nu voi achita nimic ca am si eu ratele si datoriile mele, la care mi se spune ca ale mele nu sunt popriri din salariu si eu le pot plati sau nu, dar trebuie sa-mi opreasca respectiva poprire deja venita - aduca domnilor, sa inteleg ca indiferent ce rate am eu si daca nu am poprire la ele nu sunt datorii si retinerea pt datornica, este datorie? / este corect acest fapt, neavand o hatarare judecatoreasca?
6. le/am spus ca nu au temei legal sa/mi opreasca si voi merge la bancile la care am eu rate sa imi trimita dresa sa mi se opreasca direct din salariu ca sa nu mai aiba din ce sa/i opreasca datornicei. Credeti ca este posibil?

Alte discuții în legătură

Giranti truscafelicia truscafelicia am girat la CAR o persoana ,timp de 3 ani si 1 luna nu am fost anuntati ca persoana respectiva nu a platit ratele lunare dupa care ma someaza sa achit toata ... (vezi toată discuția)
Buna seara, un prieten a primit poprire pe salariu ,el fiind ... AnaG1 AnaG1 Buna seara, un prieten a primit poprire pe salariu ,el fiind girant pt altcineva. De curand I s-a interzis folosirea autoturismului de catre executor. Ce ... (vezi toată discuția)
Girant car - ce pot face? ContSters179979 ContSters179979 Buna ziua. Anul trecut am girat un coleg de serviciu, pentru un CAR. Colegul, binevoitor, nu a mai achitat ratele din Ianuarie 2014. Am fost sunat ieri, in ... (vezi toată discuția)