Forum Discuţii juridice Executare silită Buna seara, un prieten a primit poprire pe salariu ,el ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna seara, un prieten a primit poprire pe salariu ,el fiind ...

Buna seara, un prieten a primit poprire pe salariu ,el fiind girant pt altcineva. De curand I s-a interzis folosirea autoturismului de catre executor. Ce drepturi are,avand in vedere ca cel datornic nu are de gand sa achite datoria? Multumesc.
Să achite datoria, dacă poate, iar apoi să se îndrepte împotriva debitorului girat.
În rest are aceleași drepturi și obligații în dosarul execuționat ca și persoana pe care a girat-o, poate face contestație la executare, i se poate popri salariul, conturile bancare, i se poate sechestra mașina, așa cum s-a și întâmplat.