Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor de insotitor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor de insotitor

Am revenit cu o problema.Va rog sa-mi spuneti daca este legal ca o primarie sa hotarasca incetarea acordarii indemnizatiei de insotitor.Mama mea este insotitor pentru fratele meu care a suferit un transplant de cord.Daca aceasta hotarare nu este legala va rog sa-mi comunicati caile de contestare a ei.
Va multumesc!
Primariile primesc o anumita suma din care se suporta aceste indemnizatii. Nu stiu care e temeiul incetarii, depinde ce sume sunt alocate cu aceasta destinatie in buget.
Cat priveste modalitatea de contestare, dispozitia primarului poate fi atacata la instanta de contencios administrativ din judetul respectiv, dupa ce, in prealabil ati cerut primarului revocarea acelei dispozitii (procedura prealabila prevazuta de legea contenciosului administrativ care este obligatorie).