Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... dispozitie de imputare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

dispozitie de imputare

Primarul unei comune emite o dispozitie de imputare a unei sume acordate necuvenit pentru un functionar public,constatata in urma unui control de audit.
intrebare :
- care este procedura de contestare a dispozitiei?
Deasemeni, va rog sa-mi explicati ce reprezinta "asumarea unui angajament de plata", a unui functionar public.
procedura este urmatoarea :
1. plangerea prealabila ( o adresa pentru primar, prin care solicitati revocarea dispozitiei, motivata dpdv legal....sau nu). plangerea prealabila, este obligatorie!
2. actiune la instanta de contencios administrativ, prin care solicitati anularea dispozitiei ( dupa ce ati primit raspunsul la plangerea prealabila).
succes. :)