avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... disponibilizari in administratia locala
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

disponibilizari in administratia locala

este legal ca persoanele disponibilizate din primarii sa se stabileasca prin sustinere de concurs?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:18, 13 Iulie 2010
avem si noi un contract colectiv de munca in care se precizeaza foarte clar care sunt pasii de urmat in cazul disponibilizarilor.nicaieri nu se pomeneste de sustinere de concurs,ci numai de aplicarea unor criterii.exista persoane din conducere care se prevaleaza de art.100 din statutul functionarilor publici,interpretand disponibilizarea ca pe o reorganizare
camelia morosanu a scris:
este legal ca persoanele disponibilizate din primarii sa se stabileasca prin sustinere de concurs?

Este o aberatie, in mod evident. Sustii un concurs in vederea ocuparii unui post. Iar disponibilizarea nu se confunda cu reorganizarea, ar trebui sa existe prevedere care sa faca trimitere la art. 100 din Legea nr. 188/1999.

Dar cei din conducere, despre care scrieti in mesajul dvs., vor face exact ce vor dori.

Ultima modificare: Marți, 13 Iulie 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Criterii disponibilizari marinica71 marinica71 lucrez la stat si vin disponibilizarile,sunt reglementate prin lege criteriile de disponibilizare sau ramane la latitudidea directorilor sa dea afara pe cine ... (vezi toată discuția)
Criteriile avute în vedere, potrivit legii pentru stabilirea ordinii de prioritate la concedierea colectiva bcfbmv bcfbmv Buna seara, Stie cineva care sunt criteriile dupa care se face concedierea din cauza diminuarii volumului de munca? (vezi toată discuția)
Disponibilizari wsx wsx dupa ce criterii se disponibilizeaza functionarii publici din aparatul propriu de specialitate al primarului?multumesc:(( (vezi toată discuția)